- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Gelecekte Susuz Kalmamak İçin Su Tasarruf Yöntemleri!

Ana Sayfa » Yaşam & Sağlık » Gelecekte Susuz Kalmamak İçin Su Tasarruf Yöntemleri!

İstanbul’un su kaynakları için uzmanlar yıllardır uyarılarda bulunuyor. Buna ek olarak bir de yeni tip koronavirüs covid-19 salgını sebebiyle daha fazla su kullanma ihtiyacımız doğdu. Ellerimizi sık sık yıkamak, aldığımız meyveleri ve sebzeleri en hijyenik şekilde yıkamak, evlerimizde daha fazla temizlik yapmak, dışarıdan geldiğimizde kıyafetlerimizi yıkamak gibi bir çok su kullanımı ile alakalı ekstra ihtiyaçlarımız doğdu. Bu da zaten alarm veren kısıtlı su kaynaklarımızın daha kötüye gitmesine işaret demek!

Daha önce “Su Tüketiminde İsrafa Son Vermeliyiz!” başlıklı yazımızda Mart 2019 ile Mart 2020 baraj doluluk oranımızın kıyaslamasında %29’luk bir azalmanın olduğundan ve su israfından kaçınmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise İstanbul’lular olarak alacağımız önlemlerle nasıl tonlarca litre suyu kurtarabiliriz bunlardan bahseceğiz.

Öncelikle bunu İstanbul’umuzun ve yaşamın geleceği için kendimiz için görev olarak bilmeliyiz. Yaklaşık 16 Milyon insanın yaşadığı İstanbul‘da alacağımız önlemler ile tonlarca litre suyu kurtarabilir, yaşamımızın en temel ihtiyaçlarından olan temiz suyu gelecek nesillerimize miras bırakabiliriz. Bu bizim en kutsal görevlerimizden biri olmalı ve gereken önlemleri almalıyız.
İşte yaşamı devam ettirecek o basit önlemler;
1) Makarna sularını dökmeyip lezzetli ve besleyici çorbalar yapabilirsiniz. Kaynattığınız yumurtaların sularını atmayın. Çiçekleriniz bu suyu çok seveceklerdir. Onlar için kalsiyum kaynağıdır.
2) Dolu bir bulaşık makinesi bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Aynı bulaşığı elde yıkarsanız, ortalama 100 litre yani 8 kat fazla su harcarsınız.  Bu da bir yılda ortalama 40 ton suyu kurtarmanız demektir.
3) Sebze ve meyveleri açık musluk altında yıkarsak gereksiz yere yılda 18 ton su harcamış oluruz. Bunun yerine bir kapta veya lavaboyu tıkayarak su doldurup içine de sirke dökersek hem daha az su harcamış oluruz hem de sebze ve meyvelerin üzerinde olan kimyasallardan kurtulmuş oluruz.
4) Tuvaletlere tuvalet kâğıdı atmayın. Kâğıtların gidebilmesi için iki kere sifonu çekmek durumunda kalabilirsiniz. Günde bir kez sifonu amacı dışında çekersek yılda 16 ton su harcamış oluruz. Tasarruflu çift basmalı sifon sistemi kullanın. Bu size yarı yarıya su tasarrufu sağlayacaktır. Ya da 1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirirseniz her seferinde havuz 1,5 litre daha az dolacaktır. Bu pratik önlemle yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.
5) Uzun banyo ve duş keyfinizi bir kere daha düşünün. Duş sürenizi 1 dakika azaltmanız yılda 5 ton su tasarrufu yapmanız demektir. Su tazyikini çoğaltan ekonomik duş başlıklarını kullanırsanız daha az su kullanmış olursunuz. Sabunlanırken suyu açık bırakmanız faturanızı yarı yarıya artıracak su kaynaklarında azalmaya sebep olacaktır. Sıcak su gelene kadar boşa akan soğuk suları pet şişede ya da bir kovada biriktirerek evde çiçek sulamada, balkon yıkamada kullanabiliriz.
6) Musluklarınızın damlatmadığından emin olun. Saniyede bir damla damlatan musluk yılda 1 ton su israfı demektir. Eğer su faturanızda bir önceki aya göre bir fazlalık gördüyseniz tesisatınızda kaçak olabilir. Bunun için su saatinizi kapatın son numarayı yazın. 2-3 saat hiç su kullanmayın. Su saatini kontrol edin. Fark varsa tesisatınızda kaçak var demektir. Acil tesisatçı çağırın.
7) Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, tıras olurken muslukları açık bırakmayın. Çevirmeli musluk yerine kullanımı daha kolay olan “aç kapa” musluklar kullanın. Açık bıraktığımız musluklardan boşa akan su, yılda ortalama 12 tondur.
8) En çok su harcadığımız yerlerden biride çamaşır yıkamaktır. Çamaşır makinesi her yıkamada 176 litre su harcar. Bu yüzden tam makine dolmadan çamaşır makinasını çalıştırmanız gereksiz su harcaması demektir. Haftada bir kez gereksiz kullanmayı önlersek, yılda 9 ton suyu kurtarmış olursunuz.
9) Bahçenizde hortum veya fıskiye yerine damlama sulama sistemini kullanırsanız hem daha az su harcamış olursunuz hem de bitkileriniz kökten sulanacağı için daha sağlıklı olur.
10) Bahçede sulama için önereceğimiz diğer bir sistem ise GRİ SU toplamaktır. Mutfakta banyoda pis olmayan suları biriktirerek kullanmaktır. Bahçe için gri su topluyorsanız bahçeye uyumlu sabunlar ve temizlik ürünleri kullanın.
 
Kaynak: https://www.paradurumu.com/tasarruf/her-ay-para-avina-cikalim-24012011-haberi-1280
Etiketler: su tasarruf yöntemleri, ibb baraj doluluk oranı, barajlardaki su seviyesi, su faturası düşürme yöntemleri, nasıl daha az su kullanabiliriz, evlerde su tararruf önerileri, su faturam çok yüksek nasıl düşürebilirim
03 Mayıs 2020 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz