- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Sarıyer ve İstanbul’un Hava Kalitesi Nasıl?

Ana Sayfa » Haberler » Sarıyer ve İstanbul’un Hava Kalitesi Nasıl?

İstanbul’un hava kalitesi nasıl? Yeni tip korona virüs kovid-19 salgını nedeniyle 65 yaş üstü yaşlıların ve 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağının getirilmesinin ve #evdekal çağrılarının ardından İstanbul’da hava kalitesi arttı, hava kirliliği düştü mü? Bu haberimizde bu konuyu ele aldık.

İstanbul’da hava kirliliği kovid-19 için alınan önlemler neticesinde %36 azaldı! 

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında vatandaşlar #evdekal çağrısına genel anlamda uyuyor. Bu durum da araç kullanımını büyük oranda düşürdü. Bunun sonucunda ise hava kirlilik oranı İstanbul’da ciddi oranda azaldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirli havanın solunum ve dolaşım sistemine derinlemesine nüfuz edebildiğini belirterek, “Akciğerlerimize, kalbimize ve beynimize zarar verebilir. Şehirlerdeki trafik yoğunluğunun ve diğer faaliyetlerin azalması sebebiyle azotdioksit (NO2) yoğunluğunda büyük düşüşler görülmeye başlandı.” dedi.

Koronavirüsle beraber alınan tedbirlerden dolayı İstanbul’da azotdioksit (NO2) kirliliğinin azaldığını aktaran Toros, “Günlük ölçüm değerlerine göre insanlar evde kalınca azotdioksit kirliliği Mart ayının ikinci yarısında ilk yarısına göre İstanbul’da yüzde 36 azaldı.” dedi.

İstanbul’umuzun hava kalitesi standartlara uygun!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin yaptığı çalışmalar neticesinde, özellikle kömür kalitesinin artırılması ve doğalgazın yaygınlaştırılması sonucunda Kükürtdioksit konsantrasyonlarında 1997 yılından itibaren bariz şekilde azalma olmuş ve 2004 yılından itibaren Avrupa Birliği direktiflerinde belirtilen yıllık sınır değerlerin altına düşülmüştür. Kükürtdioksit konsantrasyonlarındaki azalma 2004 yılından itibaren daha da aşağıya çekilerek belirli bir seviye yakalanmış olup, Avrupa Birliği Direktiflerinde belirtilen günlük 125 µg/m3 sınır değer hiç aşılmamış, yıllık 20 µg/m3 sınır değerin ise kış sezonlarında dahi altında kalınmıştır. 2017 yılı için, İstanbul geneli kükürtdioksit ortalaması 4 µg/m3 olarak gerçekleşmiştir.

1992 yılında 219 µg/m3 olan yıllık kükürtdioksit konsantrasyonunun en şiddetli düşüşü 1994-1998 yılları arasında 145 µg/m3’den 36 µg/m3’ye olarak gerçekleşmiştir. 2004 yılından sonra 2017 yılına kadar doğanın korunması için sınır değer olan 20 µg/m3’ün 5 katı daha düşük seviyelere çekilmiştir.

24 istasyonla hava kalitesi sürekli ve anlık olarak ölçülüyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ‘da hava kalitesi ölçümlerine 1995 yılında 2 istasyonla başlamış, 2014-2015 yıllarında devir alınan istasyonlarla istasyon sayısını 17’ye çıkarmıştır. Yeni alınan cihazlarla belediyemiz, 2017 Ocak itibariyle 24 istasyonla hava kalitesi ölçümlerine Avrupa Birliği standartlarında otomatik ölçüm cihazlarıyla sürekli ve anlık olarak devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz İstanbul için hava kalitesi açısından daha yaşanabilir bir çevrenin sağlanması, Avrupa Birliği direktiflerinde belirtilen sınır değerlerin altında ve Dünya sağlık Teşkilatı standartlarında kirletici konsantrasyonlarına ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Son hava kalitesi ölçümlerine göre Sarıyer’in hava kalitesi ‘iyi’!

05.04.2020 Pazar günü yani bugün tarihli hava kalitesi ölçümüne göre Sarıyer‘in hava kalitesi ’21 – İyi’ olarak ölçüldü.

Liste en iyi hava kalitesi ‘2 – İyi’ değerlendirmesi ile Beşiktaş ilçesindeyken en kötü hava kalitesi ’65 – Orta’ ile Kadıköy ilçesinde ölçüldü.

 

Yararlanılan kaynaklar:

1) AA

2) İBB

Etiketler: istanbulun hava kalitesi iyi mi, istanbulda hava kirliliği var mı, istanbulun havası kirli mi, sarıyerin havası nasıl, sarıyer hava kirliliği, sarıyerde yaşanır mı, istanbulun en temiz havalı ilçesi hangisi, beşiktaş, kandilli, büyükada, selimiye, avcılar, yenibosna, kumköy, kağıthane, göztepe, aksaray, bağcılar, alibeyköy, tuzla, sancaktepe, üsküdar, esenler, çatladıkapı, ümraniye, kadıköy

05 Nisan 2020 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz