- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Sarıyer’in Gururu ‘Selçuk Bayraktar’

Ana Sayfa » Haberler » Sarıyer’in Gururu ‘Selçuk Bayraktar’

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, yerli üretim İHA ve SİHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar’ın Sarıyerli olduğunu biliyor muydunuz?

Ülkemizin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerindeki siyasilerin “Ortadoğu’nun kaderini değiştiren İHA ve SİHA’ların mimarı” diye adını dile getirdiği Selçuk Bayraktar kimdir?

Sarıyerli hemşehrimiz Selçuk Bayraktar’ı yakından tanıyalım;

1979 yılında Sarıyer’de doğdu.

İlk öğrenimini Sarıyer İlköğretim İlkokulu’nda tamamlayıp, 1997 yılında Robert Koleji’nden mezun oldu. Eğitimine 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans olarak devam etti. Üniversite eğitimi esnasında başvurduğu ve çok istediği University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisiği Bölümünde Upenn’de sürdürdü. Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirdi.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır. MIT’deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür. 2006’da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını almıştır.

2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Selçuk Bayraktar, kurucusu olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda (T3 Vakfı) yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanın teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak için çalışmaktadır. T3 Vakfı bünyesinde stratejik önemi yüksek, küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlere yönelik girişim, araştırma-geliştirme ile projeleri gerçekleştirmek ve desteklemek için çalışmalar yürütmektedir. Bayraktar, ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu gerçekleştirmek için vakfın bilimsel çalışmalarına Mütevelli Heyeti Başkanı olarak liderlik etmektedir. Ayrıca Milli Teknoloji Hamlesi için çok kritik olduğunu düşündüğü Havacılık ve Uzay tutkusunu tüm topluma yayma maksadıyla ülkemizin ilk ve tek havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST’i ekibi ve paydaş kurumlar ile birlikte düzenlemektedir.

Hususi pilot lisansına sahiptir.

Selçuk Bayraktar’ın Vikipedi’de yer alan bilgileri böyleydi. Biraz daha kişisel bilgi konusunda özet geçmek gerekirse;

3 erkek çocuğu olan bir ailenin ortanca oğlu olan Selçuk Bayraktar’ın annesi Canan Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar, ağabeyi Haluk Bayraktar ve kardeşi Ahmet Bayraktar’dır.

2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlenendi. Sümeyye & Selçuk Bayraktar çiftinin Canan Aybüke isminde bir kız çocuğu bulunuyor.

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı olan Salih Bayraktar, Selçuk Bayraktar’ın amcasıdır.

Baba Özdemir Bayraktar oğluyla aynı üniversitenin farklı bölümünde eğitim görmüştür. Özdemir Bey, 1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Özdemir Bayraktar, bu yıllarda İTÜ’de Profesör ünvanıyla eğitim veren ve Türkiye’nin ilk motor fabrikasını kurma girişiminde bulunan eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın da öğrencisiydi.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz Bahar Kalkanı Harekatı’nda ordumuza hava desteği sağlayan İHA ve SİHA’ların elde ettiği başarılı sonuçlarla birlikte adını tüm dünyaya duyuran Sarıyer’li hemşehrimiz Selçuk Bayraktar’ı biraz da olsa yakından tanıtabildiğimizi düşünüyoruz.

Dilerseniz biraz da İHA ve SİHA’ların geliştirildiği Baykar Savunma isimli firmayı tanıyalım;

1984 yılında kurulan, Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Teknik Müdür Selçuk Bayraktar ve Finans Müdürü Ahmet Bayraktar’dan olan, 750 çalışanlı, kendi finanse ettiği Ar-Ge faaliyetleriyle Türk havacılık ve savunma tarihinde ilklere imza atan ve Türkiye’de %93 yerlilik oranına ulaşan Baykar, İnsansız Hava Araçları alanında dünya çapında en ileri teknolojik sistemleri geliştirmeye devam etmektedir.

Envanterinde Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, Bayraktar DİHA ve Bayraktar Mini İHA isimli 4 insansız hava aracı barındırıyor. Bu araçlar hem Türk Silahlı Kuvvetlerine, hem Emniyet Genel Müdürlüğü’ne hem de başta Katar ve Ukrayna olmak üzere bazı ülkelere ihraç ediliyor.

 

 

Yararlanılan yazılı ve görsel kaynaklar:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sel%C3%A7uk_Bayraktar
  2. https://www.baykarsavunma.com
  3. https://www.yeniakit.com.tr/haber/iha-ziyaretinin-hikayesi-ortaya-cikti-israilin-belasi-projeyi-erbakan-verdi-573366.html
  4. https://www.haberturk.com/selcuk-bayraktar-dan-ahmet-kaya-paylasimi-2525125

Etiketler: selçuk bayraktar kimdir, nereli, kaç yaşında, kiminle evli, insansız hava aracını kim yaptı, tamamen yerli mi, babası kim, erbakanı nereden tanıyor, sarıyerin neresinde oturuyorlar, hayat hikayesi, geçmişi

08 Mart 2020 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz