- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Su Tüketiminde İsrafa Son Vermeliyiz!

Ana Sayfa » Haberler » Su Tüketiminde İsrafa Son Vermeliyiz!

Önce depremler, sonra çığ en son da yeni tip korona virüs covid-19 felaketleriyle başlayan ve devam eden 2020 yılında bir sonraki felaketimiz su olmasın! İski‘nin verilerine göre 16 milyon nüfuslu İstanbul’un şebeke suyunu sağlayan barajların doluluk oranı geçen yıla göre %29 daha azalmış.

Yukarıda gördüğünüz tablo İstanbul’un şebeke suyunu sağlayan 10 barajımızın son 1 yıla ait doluluk oranı grafiği.

10 barajımızın ortalaması alınarak hesaplanan bu grafikte en solda Mart 2019, en sağda Mart 2020’de ölçülen doluluk oranları görüyoruz. Mart 2019’da %93,32 olan doluluk oranı seviyesi, 1 yıl sonra yani Mart 2020’de %64,65 olarak ölçülüyor. 1 yıl öncesine oranla çok ciddi bir fark var.

1 yılda oluşan bu fark yağış miktarlarıyla da doğrudan orantılı hepimizin bildiği üzere. Fakat daha gerçekçi olmak gerekirse 3 haftayı aşkın süredir tabiri caizse boğuştuğumuz yeni tip korona virüs covid-19’dan korunmak için aldığımız hijyen önlemleri de suyu fazla tüketmemize ve dolayısıyla barajlarımızdaki suyun hızla tükenmesine sebep oldu.

Virüsten korunmak için en önemli aşama kişisel hijyen sizlerin de bildiği üzere. Hijyen koşullarımızı yeterli düzeyde tutup diğer önlemlerimizi de alıp, uygulamayız. 20 saniye boyunca elimizdeki tüm noktalara sabunun temas edeceği şekilde ellerimizi göremediğimiz canlılardan arındırmalıyız. Bunu yaparken, yani 20 saniye kuralını uygularken suyumuzu açık tutarsak ortalama 1,5 litre civarında suyu israf etmiş oluruz. Bu verdiğimiz rakam bir kişinin bir kere el yıkamasında israf ettiği su miktarıdır. Ortalamada günde en az 5 defa elimizi yıkasak ve bu rakamı İstanbul’un nüfusu ile çarpsak yaklaşık 24.000.000 litre suyu israf etmiş oluruz. Evet, yanlış duymadınız 1 günde sadece el yıkama sırasında yapılan israf 24 Milyon Litre (24 bin ton/24 bin m3). Rakamın büyüklüğü göz korkutuyor di mi? Korkutması da gerekiyor zaten.

Özetleyecek olursak, çokça şikayet ettiğimiz 2020 yılında yeni bir felaketle karşı karşıya kalmamak için, hijyen şartlarımızda herhangi bir tasarrufa gitmeden sadece alınabilecek israf önlemlerini alarak çok ciddi rakamlarda suyumuzu yani geleceğimizi kurtarabiliriz. Benim açtığım musluktan ne olur ki demeyin. Herkes kendinden ve dünyanın geleceğinden sorumludur. Herkes su kullanımına dikkat edip, basit önlemler alarak israfı engellerse barajlarımızda bu tabloları sıklıkla görmeyeceğimiz aşikardır.

Sen, ben, o… Hepimiz sorumluyuz, hepimiz önlemimizi almalıyız.

Önlem al Türkiye,

Önlem al İstanbul,

Önlem al Sarıyer!.

02 Nisan 2020 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz