- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

TRT Sarıyer Tanıtım Filmi

Ana Sayfa » Yaşam & Sağlık » TRT Sarıyer Tanıtım Filmi

TRT 4K televizyon kanalı “Semtler ve Suretler” isimli programında ilçemiz Sarıyer’e yer verdi. İlçemizin eski isminden, isminin nereden geldiğine, mahallelerinden komşu ilçelerine ve lezzetlerine kadar yer verdiği videoyu yazımızda da paylaşıyoruz.

“İstanbul Boğazı’nın en büyük körfezine açıyoruz programımızı. Dereleri, suları, uçsuz bucaksız ormanları, böreği, balığı ve muhallebicisi ile ünlü adresleriyle Sarıyer’de tura çıkacağız bugün. Sarıyer ilçesinin Büyükdere ve Bahçeköy semtlerini adım adım arşınlayacağız. Balıkçı takalarına el sallayıp, mis gibi börek kokusunu takip edip doğave tarihle buluşacağız. Bizimle birlikte Sarıyer sokaklarında kaybolmaya var mısınız? Buyrun o zaman..” sözleriyle açılan programda boğazın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sarıyer’imizin zengin bir tarihi olduğundan bahsediliyor. Bilinen ilk adı Simas’tır. Bu kelimenin anlamı”kutsal, güzel su” imiş. Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul’un su ihtiyacını karşıladığı için bu isim layık görülmüş ilçemize. Başka rivayetlere göre ise ilçemiz ismini Maden Mahallesi’nde bulunan bakır madeninden ve bu semtte yatan Sarı Baba’dan almış.

Büyükdere’nin dikkat çeken yalıları arasında elçilik ve konsolosluk binaları da var. Bugün ABD, Avusturya, Çin, Japonya ve pek çok ülkenin dış temsilciklerini barındıran ilçemiz en diplomatik ilçe olma yolunda ilk adımları 18. yy’da attı. İlçemiz yabancı ülkelerin o zaman da gözdesiydi ve şimdi de öyle. Sahili bulunan yapılardan biri de Ermeni Cemaatine ait 130 yıllık tarihi geçmişi bulunan Surp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi’dir.

İşte videonun tamamı;

04 Kasım 2018 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz