- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Üye Olup Firmanızı Ekleyebilirsiniz

ÜYE OL GİRİŞ YAP

Boyacıköy Surp Yerits Mangants Ermeni Kilisesi

Adres : Emirgan Mah. Aktar Apti Sok. No:6 Sarıyer/İstanbul

Telefon : -

E-Posta : -

1914’te Şirket-i Hayriye tarafından yayımlanan Boğaziçi Salnamesi’nde, Boyacıköy’de 350 Rum, 50 Ermeni ve 30 Müslüman hanesi olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, köyde Rum ve Ermeni kiliseleri ve okulları olduğu da yazılıdır. Surp Yerits Mangants Kilisesi, Misak Amira Misakyan tarafından, babası Eğinli Bedros Amira Misakyan’ın anısına, 1840 yılında yaptırılmıştır. Ahşap kilise daha sonra kâgir olarak yeniden inşa edilir ve 8 Eylül 1885’te ibadete açılır. Misak Amira aynı dönemde babasının anısına kilise için bir çeşme ve çeşmeye bağlı su haznesi de yaptırmıştır. 1885’te kiliseyle aynı adı taşıyan bir Ermeni okulu da açılmıştır. 1972’de Surp Yerits Mangants Kilisesi’nin çatısı altında kurulan Sayat Nova Korosu, kilise korosu olmasının yanı sıra, Ermeni halk müziğini araştırıp yorumlamaya yönelik çalışmalar da yürütmektedir. 2000’lerde restorasyondan geçen kilise halen faaldir.

Boyacıköy Surp Yerits Mangants Ermeni Kilisesi Vakfı’na ait bir de mezarlık vardır. Emirgan’da, Zergerdan Sokak’ta bulunan mezarlık 1820 yılında kullanılmaya başlamıştır.

 

Kaynak&Foto: http://www.istanbulermenivakiflari.org/tr/istanbul-ermeni-vakiflari/vakif-listesi/boyacikoy-surp-yerits-mangants-ermeni-kilisesi-vakfi/26

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :