- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Kira Gelirim İçin Beyanname Vermeli Miyim?

Ana Sayfa » Haberler » Kira Gelirim İçin Beyanname Vermeli Miyim?

sariyer-kira-beyani-3

Bu yazımızda sizlerle kira beyannamesi için beyanname vermenin en kolay yolu “Hazır Beyan Sistemi” hakkında bilgiler paylaşacağız.

Kira gelirim için beyanname vermeli miyim?

Evet, vermelisiniz. Gayrimenkul geliri olan tüm vatandaş ve kurumların kira gelirleri için beyanname vermesi zorunludur.

sariyer-kira-beyani-4

HAZIR BEYAN SİSTEMİ

Hazır Beyan Sistemi; gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan ya da bunların bir kaçından oluşan mükelleflere ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde bulunan ve üçüncü taraf kurumlardan elde edilen bilgiler kullanılmak suretiyle Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistemdir.

Kira geliri elde eden mükellefler;

● Kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak

● İnternet vergi dairesi şifrelerini kullanarak (şifre yoksa herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurarak ücretsiz alabilir) sisteme giriş yapabilirler.

Kira geliri yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar da bu sistemden yararlanabilmektedir. Bu bakımdan, vergi dairesinde mükellefiyet kaydı bulunmadığında, internet vergi dairesinde hazırlanan kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda, şahıs adına vergi dairesinde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Onaylanan kira beyanına ilişkin ödemeler;

● Başkanlığımız internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile

● Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak

● Anlaşmalı bankalardan

● Tüm vergi dairelerinden yapılabilir.

Sistemi kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Beyannameler vergi dairesine gidilerek elden veya internet ortamında (E-Beyanname Düzenleme Programı) da verilebilir.

sariyer-kira-beyani-2

Sistemi kullanarak Yıllık Gelir Vergisi Beyannamemi ne zaman vermeliyim?

Kira gelirine ilişkin beyannamenizi 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında 7 gün 24 saat açık olan sistemi kullanarak gönderebilirsiniz.

Diğer detaylı bilgiler için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kira gelir beyannamesi ile ilgili daha detaylı bilgiye “KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ”nden ulaşabilirsiniz. Rehbere ulaşmak için tıklayınız.

sariyer-kira-beyani

21 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz