- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

FİRMANIN EKLEDİĞİ HABERLER

FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

- TÜM SEKTÖRLER İÇİN TIKLAYIN -

Sarıyer Belediyesi

Adres : Büyükdere Mah. Çayırbaşı Cad. Ahiler Çıkmazı

Telefon : (0212) 444 17 22

Telefon 2 : -

Faks : (0212) 242 04 99

halklailiskiler@sariyer.bel.tr

www.sariyer.bel.tr

Sevgili Sarıyerliler,

Sarıyer’i yaşam refahının yüksek olduğu yaşanabilir bir kente dönüştürmek için yeniden inşa ediyoruz. Yönetime geldiğimiz geçen beş yıl içerisinde Sarıyer’de kentsel sorunları alışılmışlığın dışında bir yerel yönetim anlayışı ve halkımızın desteği ile aşmaya devam ediyoruz.

Ülkemizde ve özellikle de İstanbul’da plansız kentsel gelişimin yol açtığı birçok sorun, yurttaşlarımızın gündelik hayatını olumsuz etkilemekte. Sorunlu yapılaşma, yoğun trafik, yetersiz kamusal alan, çevre kirliliği ve yoksulluk gibi ciddi sıkıntılar, Sarıyer ilçesinin yıllardır gündemini oluşturdu. Bu dönemde mali disiplini sağlayan, sosyal belediyeciliği ön plana çıkaran altyapı çalışmalarına önem veren eğitim, kültür, sanat, spor gibi halkın refah ve mutluluğuna yönelik çalışmaları ile Sarıyer’i örnek bir kente dönüştürmek için kurumsal faaliyetlerimizi bir sistem dahilinde uyguluyoruz.

 

DEMOKRASİ VE KALKINMANIN YENİ ADRESİ: SARIYER

İnsan refahı ve çevrenin korunmasını merkeze koyan, başta yurttaşlar olmak üzere herkesi kentin yönetim ve kalkınmasına seferber eden bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Kentin ortak değerimiz olduğu bilinci ile farklılıklarımızı aşıp bu ortak değeri korumak ve güçlendirmek, çalışmalarımızdaki temel stratejimizi oluşturuyor. Kentlilik bilinci ve kültürünü geliştirerek bu bakışa uygun önemli ve yeni çalışmalara imza attık.

 

KATILIMCI YEREL KALKINMA PLANLADIK

İlk olarak, Sarıyer’in çağdaş bir kente dönüşmesi için katılımcı yerel yönetim ve kalkınmayı tesis etmeyi amaçladık. Aktif hale getirdiğimiz kent konseyi, kurduğumuz sivil toplum ve muhtarlık birimi ile kadın mahalle meclisleri sayesinde demokrasiyi kentin yönetimi için en etkin şekilde hayata geçirdik. Ortak akıl ve kapasitenin sorunlarımızın çözümünde temel yol olduğuna en başından beri inanmış bir yönetim olduk. Yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, üniversiteler, işverenler ve kamu kurumlarını kendilerini kente değer katacağı aktörler olarak görmelerini istedik ve bu yönde uygulamaları hayata geçirdik.

 

SARIYER KALKINMA EYLEM PLANI HAZIRLADIK

Sarıyer Belediyesi Türkiye’de ilçe düzeyinde ilk defa katılımcı yerel kalkınma planı hazırlanmasını sağlayan yerel yönetim oldu. Bir yıl süren planın hazırlık aşamasında farklı kesimlerden kişi ve kurumlar ile nasıl bir Sarıyer istediğimizi ve buna nasıl ulaşacağımızı belirledik. Şu an bu vizyon ve yol haritasına uygun olarak çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Daha da önemlisi, yerel kalkınma sadece Belediyemizin değil bütün Sarıyer’in ortak gündemi haline geldi. Sarıyer Kalkınma Eylem Planı’nda (SKEP) tanımlandığı üzere, Sarıyer’in kalkınma süreçlerini şehircilik ve imar, sosyal ve ekonomik olarak üç ayrı boyutta ele alıyor, bunlara uygun projeler üretiyoruz.

 

İNSANI TEMEL ALAN YEREL YÖNETİM

Kalkınma hamlemizin yanı sıra Toplumcu Belediyecilik uygulamalarımızla da insan refahını ve mutluluğunu temel alan yerel politikaları hayata geçiriyoruz. Kurmuş olduğumuz Yaşamevleri, Semtevleri, Gençlik Merkezleri (SAGEM) ve Aile Danışma Merkezleri (SADEM) ile sosyal, kültürel ve eğitim hizmetlerimizi halkımıza daimi olarak sunmaktayız. Bu kurumsal yapılar dışında sağladığımız gıda yardımları, burslar, ücretsiz sağlık hizmetleri ve sosyal yardımlar ile yurttaşlarımızın insan onuruna yakışır bir hayat sürmelerine katkı yapıyoruz. Çok yakında uygulamaya sokacağımız Sarıyer Kart ile bu faaliyetlerimizin erişim ve şeffaflığını artıracağız.

 

YAŞAMIN HER ALANINA DOKUNUYORUZ

Sunmuş olduğumuz eğitim destek hizmetleri ve burslar ile özellikle yoksul aile çocuklarının eğitimine büyük önem veriyoruz. İlçemizdeki eğitim kurumlarına yönelik yaptığımız bakım, onarım ve çeşitli destekler ise merkezi yönetimin yetersiz kalan hizmetlerini yerel düzeyden kapatmakta büyük rol oynamaktayız. Sağladığımız iş bulma hizmeti, mesleki eğitim kursları ve yürüttüğümüz projeler Sarıyer’de istihdamın artmasında önemli etkisi oldu. Özellikle ihtiyaç sahibi engelliler ve kadınların istihdamı bizim öncelikli sosyal politikamız arasında. Yürütmüş olduğumuz bütün hizmet ve projelerde farklı inanç, kimlik ve sosyal gruplara eşit mesafede kalarak bütünleştirici bir yerel yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Bire bir Belediye Başkanı olarak ekibimle beraber halkımızın sorunlarını doğrudan Halk Günleri, mahalle, esnaf ve site ziyaretleri düzenleyerek dinleme ve çözme fırsatı yakalıyoruz.

 

EKOLOJİK KENTİ İNŞA EDİYORUZ

Çevresel felaketlerin her geçen gün insan yaşamını tehdit eder hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Kendi yerelimiz kadar küresel sorumluluklarımız olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple Sarıyer’de Belediye’den başlayarak ekolojik kenti inşa etmeye başladık. Sarıyer Belediyesi hizmet binası, dünyanın ilk sertifikalı ekolojik kamu binası olacak. Yenilenebilir enerji teknolojisi ile donatılmış, yüksek tasarruflu yapısı ve engellilere erişimin azami olması ile örnek olacak bir hizmet binasını ülkemize kazandıracağız. Maksimum yatırım ve maksimum tasarruf yöntemi ile uygulamış olduğumuz yerel yönetim anlayışı ve yenilikçi projelerimiz ile sadece Sarıyer’i dönüştürmeyi değil ülkemizdeki yerel siyaseti de dönüştürmek niyetindeyiz.

Sevgi ve saygılarımla,

İnş. Müh. Şükrü GENÇ

Sarıyer Belediye Başkan

03 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.
Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim 8
Resim 1 Resim 2 Resim 3 Resim 4 Resim 5 Resim 6 Resim 7 Resim 8

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Firma Harita Bilgisi