- Hoşgeldiniz

Sarıyer Yaşam Portalı | Firma Rehberi, Posta Kodu, Elektrik Arıza, Su Kesintisi

Sitemizde Toplam 718 Firma, 151 Haber, 2 Ürün ve 6 İlan Bulunuyor.

Sarıyer’de Ucuza Cadde Tapusu!

Ana Sayfa » Haberler » Sarıyer’de Ucuza Cadde Tapusu!

Sarıyer’de bazı cadde ve sokaklarda oturanlar için tapu verilmeye başlandı. Vakıf arazileri üzerinde oturan bazı gecekondu sahipleri belirlenen ücretler karşılığında tapularını almaya hak kazanacaklar. Ancak öyle bir şey var ki cadde ile sokak arasındaki metrekare fiyat farkı vatandaşlara öyle bir şey yaptırdı ki..

Bildiğiniz üzere ilçemizde pek çok vatandaş gecekondularda hayatını sürdürüyor. Ve bu gecekonduların bir çoğunun arsa tapusu dahi bulunmuyor. Sarıyer gibi İstanbul’un en büyük sorunlarından birisi de bu. Bu nedenledir ki son yıllarda kentsel dönüşüme hız kazandırılıyor ve pek çok bölge bu projeye dahil ediliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde beklenen İstanbul depremiyle ilgili son bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. İstanbul’da Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer‘den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru deprem riskinin yüksek olduğunu kaydeden Bakan Mehmet Özhaseki, “7 milyon bina yenilenmeli” dedi. Böylelikle Bakan Özhaseki’nin açıklamasıyla Sarıyer’de de kentsel dönüşümün hızlanacağı mesajını almış olduk.

Yeniköy Mahallesi’nde tapu işlemleri başlatılan birkaç cadde ve sokaktaki vatandaşlar ise oturdukları arsa için biçilen değerlerden şikayetçi. İşçi, memur sınıflarında çalışanların biçilen fiyatları ödemesinin imkansız olduğunu belirten gecekondu sahipleri çareyi farklı yöntemlerde aramakta buldu. Cadde ile sokak arsalarının metrekare fiyatlarının %50 ile %100 arasında fark ettiğini iddia edenler çareyi sokakta buldu(!) Şöyle ki; caddede evi ve dükkanı olan vatandaşlar caddedeki kapılarını iptal ederek caddeye karşı duvar ördüler. Ve bina&dükkan girişlerini sokaktan verdiler. Böylelikle sokak arsası olarak değer biçilmesini öngörüyorlar. Yani kaba bir hesap yapacak olursak; sokak arsaları için metrekare fiyatı 2 .000 TL, cadde arsaları için metrekare fiyatı 3.500 TL olsa ve arsa sahibinin 400 metrekare arsası olsa yaklaşık 600.000 TL daha az tapu ücreti ödeyecek. Tabi bu yöntem işe yararsa..

Son zamanlarda bu yöntemi deneyenlerin sayısı bir hayli arttı. Bir tanesini örnek amaçlı size göstermek istiyoruz. İki fotoğraf paylaşacağız; ilki Google Haritalar’dan aldığımız Ağustos 2015’te çekilmiş bir görsel, ikincisi ise bizim geçen ay çektiğimiz fotoğraf. Aradaki farkı görmek çok kolay. İkinci fotoğrafta bina sahibi kiraya verdiği iki dükkanın da cadde kapılarını kapatmış ve dükkanların girişini yandaki sokak üzerinden vermiş.

Yapılan yanlış mı değil mi, kurnazlık mı zorundalık mı bilemeyiz. Ancak şu bir gerçek ki verilen rakamların gecekondularda oturan bireylerin bütçeleri göz önünde alınarak verilmesi gerekir. Aksi halde “biz verdik almadılar” diyerek bu işin içinden çıkılabilir. Vicdanı olan ise bunu diyebilir mi? Yorum sizin..

 

Etiketler: sarıyerde tapu verilecek mi, gecekondulara tapu verilecek mi, vakıfların arazilerine tapu dağıtılmaya başlandı mı, yeniköyde tapu durumunda gelişme var mı, belediyenin yerlerine tapu dağıtılacak mı, tapunun metrekaresi ne kadar, arsaların metrekare fiyatları, 2017’de tapular verilecek mi, kadir topbaş, şükrü genç, ibb, istanbul büyükşehir belediyesi, sarıyer belediyesi, ilçe, toplantı, bağlar mevkii, istinye, emirgan, cadde görünümlü sokak, sokaktan giriş vermek, giriş caddeden mi sokaktan mı, sarıyer tapu sorunu, nuri paşa caddesi, güzelce ali paşa caddesi, adnan kahveci caddesi, arsalara tapu verilecek mi, son durum ne, kaç para, kanun çıktı mı, meclisten geçti mi, sarıyer kentsel dönüşüm planları, sarıyerde tapular ne olacak

29 Ocak 2017 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz